top of page
  • Fatih Yıldırım

Doğru Hedefe Doğru - Hedef, Hayat, Hayal

2020 yılına girmeden her yıl olduğu gibi bu yılki hayallerimi ve hedeflerimi yazmıştım. Hayatımın bu zamana kadarki en başarılı, en kazançlı ve prestijli yılı olacaktı planlarıma, yaşadığım hayata ve mart ayına kadarki gelişmelere göre. Herkes gibi alt-üst oldu hayaller, hedefler ve hayatlar.


2020 yılı için hazırladığım hedefler arasında olan kendi kişisel sitemi bitirmeyi henüz yıl bitmeden her şeye rağmen gerçekleştirmek benim için çok manidardı ve bu ilk yazımı da sizlerin yeni yılınızdaki hedeflerinizi belirlemenizde yardımcı olmak için hazırladım.Test çocukları olarak büyütülen bizler, sorulan sorulara hiç kendi cevaplarımızı veremedik. Hep 'verilmiş' cevaplar içerisinden birisini tercih ettik. Çoğumuzun hayali ailemizin doktor-mühendislik hayali ile şekillendi ve hedeflerimiz de sınav sonucunda bilmem kaçıncı sırada olmaktı. Hayat bir yarışma olarak önümüze koyuldu ve bize de bu yarışmayı kazanmamız için herkesten daha iyi olmamız gerektiği hedef gösterildi, daha iyi olduğumuzda karşılaşacağımız sahte hayaller sunuldu.

Kısacası bize kendimizi dinleyecek zaman ve hayal kuracak alan bırakılmadı! Bu sebeple de hepimizin kendisinin farkında olma serüveni mutlu sonla bitmedi, çünkü hedefe doğru giderken 'doğru hedefe' gitmemiz gerektiğini görmedik.


'Doğru' kelimesinin kişilere, geleneklere, zamana... göre değişebilen bir yapısının olması da zaten hepimize çok önemli bir şey açıklıyor; senin de kendi doğrunu seçme şansın var! Zaten mesele de seçimlerimizde :) Doğru seçimler için kendimize doğru dönmemiz gerekiyor ve bu öz farkındalık konusuyla alakalı detaya girmek yerine önerdiğim kitapları yazının sonunda paylaşacağım. Fakat kısaca öz farkındalık ile ilgili öneriler sıralayacak olursam;


  • Dış etkenlere verdiğiniz tepkileri gözlemleyin! Kendinizi yargılamayın, hepimiz hata yapıyoruz sadece farkına varın!

  • Nefes egzersizleri veya meditasyon ile kendinize doğru yolculuğa çıkın. İç sesinizi dinleyin! Mey Elbi'nin Farkındalık Meditasyonu: https://www.youtube.com/watch?v=GWk9ZIhl14Q

  • Kendinize saygı duyun ve sizi siz yapan değerlere sahip çıkın!

  • Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olun! Beyhan Budak Kişisel SWOT Analizi: https://www.youtube.com/watch?v=4oH7b_XPd5o)Asıl hedefimiz olan kendimizin farkında olmaya başladıysak şimdi sıra hayallerimizi gerçeğe dönüştürmeyi hedeflemekte!


Albert Einstein'ın da söylediği üzere mantık bizi A noktasından B noktasına götürür. Fakat hayal gücü ise, her yere! Bizim de hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için

hayallerimize giden mantıklı yolları belirlememiz ve bu yola kendimizi adamamız gerekiyor. Hayallerinize giden yolda size yardımcı olması için de;


Hayallerinizi görebileceğiniz bir yere yazın veya çizin.

Yazmak veya çizmek bir hayali gerçekleştirmenin ilk adımı! Sürekli görebileceğimiz yerlerde hayallerimizle ilgili notlar ve çizimler ile karşılaştıkça hayallerimizi hatırlıyoruz. Koşturmaca ile geçen hayatlarımızda kendimizi unuttuğumuz zamanlar olduğunda bile karşımıza çıkan hayallerimiz bize bizi hatırlatıyor. Ne için koşturduğumuzu, gerçekten ne hayal ettiğimizi ve anda nelerle uğraştığımızı sorgulayarak doğru yola girmemize yardımcı oluyor.


Hayallerinizi öncelik sırasına koyun ve plan yapın.

Sadece hayal dünyasında yaşarsak, hayallerimiz de orada kalır! Fakat yaşadığımız hayatın bize getirdiği fırsatlar ve hatalarımızın bize öğrettikleri ile hayallerimizi birer 'proje' gibi ele alırsak, hayallerimizi gerçekleştirmek için neler yapmamız gerektiği ile ilgili plan yapmaya da başlayabiliriz. Plansız bir hayal gerçekleştirilemez!

Size ilham veren ve sizi geliştiren insanlarla vakit geçirin.

En çok zaman geçirdiğimiz insanlar, hayatımıza şekil verir. Peki sizin hayallerinizi gerçekleştirmeniz için bir faydası olmayan insanlarla zaman geçirirseniz, olmanız gereken yerlerde olmazsanız, tanışmak istediğiniz insanlarla tanışmak için bir şeyler yapmazsanız hayallerinizi gerçekleştirmek için zaman kaybetmez misiniz?


Hayallerinizden bahsedin.

Joe Jaworski kendi kitabı olan Eşzamanlılık’ta desteklendirilmiş hedeflerin ve hayallerin paylaşılmasının getirdiği pozitif etkileri keşfediyor. Şöyle ki, bu şekilde insanlar sizin önceliklerinizi, mutlak hedeflerinizi ve başarınıza nasıl katkı sağlayabileceklerini anlama imkanı buluyorlar. Sizin hayalinizi gerçekleştirmek için büyük bir engel olarak gördüğünüz şeyler, başkası tarafından çok kolay çözülebilir. Sizin paylaşımcı kişiliğiniz oldukça insanlar da sizinle paylaşmaktan, hayallerinizi gerçekleştirmeniz için elinden geleni yapmaktan zevk alacaklar.


Araştırmacı olun.

Öğrenmenin sınırsız ve özgür olduğu bir dönemde yaşıyoruz ve öğrenmek istediğimiz her şeye çok kolay ulaşabiliyoruz. Hayallerimizi de hayata geçirmek için araştırma yaptıkça göreceksiniz ki sizin gibi onlarca, yüzlerce insan varmış ve sizin geçeceğiniz yollardan geçerek deneyimlerini paylaşmış. Bunları okudukça karşınıza çıkabilecek engelleri öğrenebilecek, tavsiyelere dikkat ederek hayallerinize daha rahat ve kısa sürede ulaşabileceksiniz. Her deneyim farklı sonuçlanabilir fakat önemli olan deneyimleri öğrenerek karşımıza çıkabilecek durumlara hazırlıklı olmaktır.


Zorluklarla hep karşılaşacağız, vazgeçmek yerine çözüm üretin.

Hayat doğum ve ölüm arasındaki yolculuk. Hepimizin de bu yolculuk süresince bir çok zorluk karşısına çıkıyor. Fakat bu yolculukta nereye varmak istediğimizi ve neler yaşamak istediğimizi hayal ediyor ve biliyorsak yolumuzu değiştirmek yerine zorluklarla baş etmeyi, çözüm üretmeyi öğrenmemiz gerekir. Karşılaştığımız sorunlara çözüm üretmek için yaptıklarımız bize çok önemli hayat tecrübeleri kazandırıyor. Bunlar da bizim gelişmemizi, daha emin adımlarla hayallerimize ilerlememizi sağlıyor.


Hayallerinizi ve hedeflerinizi revize etmeyi öğrenin.

Her gün yeni gelişmelerle uyandığımız bir dünyada biz de değişime ayak uydurmak zorundayız! Bu gerçeği pandemi sürecinde çok daha net öğrenmiş olduk. Motivasyonumuzu, işimizi, sağlığımızı ve sevdiklerimizi kaybettiğimiz bu dönemde hayaller bile hayal oldu çoğumuz için. Fakat en büyük hayali kendinin farkında olmak olanlar için bu süreç yeni düzene bir adaptasyon olarak geçti. Yeni düzene karşı kendi hedeflerini revize edenler hayallerine doğru yolculuğa devam edebildi. Belki daha uzun, belki daha kısa sürdü bu yolculuk ama onlar doğru hedefe doğru gitti.


Kitap Önerilerim:

Öz Farkındalık - Harvard Business

Ben Demeyene Yol Açılmaz - Mehmet Lütfi Arslan


85 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yeteneklerini Geliştir #1 Faydalı Pazarlama Önerileri

Son zamanlarda artan girişimcilik seminerlerinde hemen hemen herkes yeteneklerini nasıl keşfedeceğini ve nasıl geliştireceğini merak ediyordu. Ben de bu seriye pazarlama ile ilgili takip ettiğim fayda

1 Comment


mali etike
mali etike
Dec 14, 2020

Öz farkındalıkla gelen sorunlar , çok geçmeden üstesinden gelebildiğimiz ve anlatmaya değecek hikayeler olarak , dünya sahnesinde yerini alacaktir.

Like
Yazı: Blog2 Post
bottom of page