top of page
  • Fatih Yıldırım

Gönlünün Götürdüğü Yere Git!Sana bu blogda bir çok öneri ve bilgi paylaşıyorum ama tek bir şey söyleme şansım olsaydı söyleyeceğim şey şu olurdu: Gönlünün götürdüğü yere git!


Peki bu gönül nereye gitmek ister bilir misin, bilsen de takip edebilir misin?


Geçtiğimiz son 2 haftada öncelikle kendimin ve daha sonra da çevremdekilerin telefonlarında ekrana bakma süreleri ve en çok kullandığı uygulamalara kaç saat harcadıklarını inceledim. Bir şirkette çalıştığı halde ekrana bakma süresi 8 saati bulan da vardı (8 saat uyuma, 8 saat çalışma ve kalan 8 saat de ekrana bakma :0) 5 saati bulan da 2 saati bulan da! Tahmin etmekte hiç zorlanmayacağımız gibi sosyal ağlar en çok zaman geçirilen uygulamalar. Gönül ile bunun ne alakası var diye soranlar için sadede gelecek olursam eğer; çevremdeki insanlara yaptığım gözlemlerde fark ettim ki sosyal ağlarda daha az zaman geçiren insanlar kendisi ile daha fazla zaman geçiriyor ve bu da kişinin kendisini daha fazla dinlemesine olanak sağlıyor. Fear of missing out (FOMO) diye bir terim var sürekli yenilikleri kaçırma korkusu olarak çevirebileceğimiz ve sanırım çoğumuz bu hastalığa yakalanmışız. Hayatı kaçırmayalım, yenilikleri ilk biz deneyelim, sosyal olalım derken bir de bakmışız ki yıllar geçmiş, hayat kaçmış gitmiş ve aslında gönlümüzün değil bize dayatılan gerçekten sosyal olmayan medyanın götürdüğü yerlerde kendimizi bulmuşuz.


Sana bu sanal mutlulukları sunan, zamanını harcaman için sürekli geliştirmeler yapan bu uygulamaları yapanlara kızmıyorum, onlar işlerini yapıyorlar. Benim derdim seninle! Neden buna izin veriyorsun? Neden kendine ayırdığın zamandan daha fazlasını başkaları için, sanal ve geçici zevkler için ayırıyorsun?


Uyandırma servisim işe yaradıysa şimdi bir yerlerde yalnız bıraktığımız gönlü kazanmak için neler yapabiliriz ona bakalım.


Kendine değer ver ve kendinle kaliteli zaman geçir

Muhtemelen senden çok daha sosyal olmayı seven birisiyim ve yaptığım işler (Partymag kurucu ve yöneticisi, RedesignClub kurucusu, What IF Agency partneri) gereği her hafta onlarca mekana giderek onlarca insanla tanışıyorum. Fakat ben bunları yaparken de eve döndüğümde sosyal medyada zaman geçirmek yerine zevk aldığım kitap okuma, tasarım yapma, blog yazısı gibi aktivitelerimi aksatmıyorum. Kurucuları olduğum şirketlerimin işlerini bile bazen kendi mutlu olacağım aktiviteyi yapmak için erteliyorum.


Zamanının planlaması yap

Herkes bana bu kadar işimin arasında kendimi nasıl geliştirdiğimi soruyor. Benim cevabımsa çok net: "Zaman yönetimi yapabilmek ve kendini bilmek". İyi olduğum özelliklerimi ve zaaflarımı çok iyi biliyorum, yaptığım işlerde de benim açıklarımı kapatabilecek ekip arkadaşlarım olduğu için genel olarak iyi olduğum işleri yapıyorum. İyi olmadıklarımı da kendimi geliştirmek için öğrenmeye çalışıyorum. Fakat genel olarak yaptığım işlerin hepsi birbirine bağlı olduğu için farklı ortaklarla tüm şirketlerimin kazançlı olacağı iş birliktelikleri geliştiriyoruz. Bu işlerden birisinin yerine İnşaat projesi dahil etseydim işte o zaman bütün işlerimi batırmış olurdum çünkü tamamen farklı dinamikleri olan ve benim de zevk alarak yapmayacağım bir iş. Ben Partymag ile ilgili işlerimi bitirdikten sonra film izlerken aynı zamanda bir kıyafet tasarımı yapıyorum, bunu da üreterek Redesign Club ile satıyoruz. Zevk aldığım işleri yaptığım için zaten çalışıyor gibi de hissetmiyorum.


Oku, oku, oku...

Başarılı insanların hepsinin ortak bir özelliği varsa o da kitap okumalarıdır. Aksini ben görmedim de duymadım da! Okumayan insan zengin olabilir ama başarılı olamaz. Zaten başarı da parayla ölçülecek bir kriter olmamalıdır. Başarı kişiye göre değişen bir terimdir. Sen ayda 20.000 TL kazanmayı başarı olarak görürken başkaları o parayı hiç düşünmeden bir akşam yemeği için harcayabiliyor. Onların da başarı dediği şey çocukları ile tatile çıkabilmek olabiliyor. Sen, sen ol da başarıyı parayla ölçenlerden olma. Başarıyı kendin olmakla ölç, kendini bulabileceğin kitaplar oku, okuduğun kitaplarla öğren, öğrendiğin kelimelerle konuş, konuştuğun insanlarla zaman geçir, zaman geçirdiğin insanlarla kendini geliştir. Hayatta tecrübe edecek çok şey var, bizim için amaç tekrara düşmemek ve başkalarının yazdıklarından öğrenerek kendi hayallerimizi daha hızlı gerçekleştirmek. Bir de hayallerimizi gerçekleştirdikten sonra arkamızdan gelen nesle bir şeyler bırakabilirsek ne ala.


Evet sevgili dostum, gönlünün götürdüğü yere gitmelisin. Hayat başkalarının hayallerini gerçekleştirmemiz için çok kısa ve yaşadığımız anı gönlümüzden geçtiği gibi yaşamayı öğrenmeliyiz. Sen de gönlünü dinlemeyi öğrenip, peşinden gitmeyi bilmelisin. Asosyal medya da istersen seni takip etsin!

48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yeteneklerini Geliştir #1 Faydalı Pazarlama Önerileri

Son zamanlarda artan girişimcilik seminerlerinde hemen hemen herkes yeteneklerini nasıl keşfedeceğini ve nasıl geliştireceğini merak ediyordu. Ben de bu seriye pazarlama ile ilgili takip ettiğim fayda

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page