top of page
  • Fatih Yıldırım

Hazırlanın, 2027'de Uzaya Gidiyoruz!?

Bilim-kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz uzayda yaşama hayali gerçek oluyor. SpaceX ve The Gateway Foundation güçlerini birleştirerek en geç 2027 yılında uzaya ilk defa turist götürecekleri Voyager Station projesini açıkladı.


İlk olarak 1952 yılında Wernher Von Braun tarafından tasarlanan uzayda yaşam merkezi projesi o günün teknik imkanları ve vizyonu ile çoğu insan için sadece bir hayal ürünü gibi gözükse de bugün gerçekleşmesi için gün saydığımız bir proje haline geldi.


Voyager Station projesinin mimarı olan Orbital Assembly Corporation (OAC) 2018'de The Gateway Foundation tarafından kuruldu. Kuruluş amacı uzayda yaşam tasarımı da olan OAC şirketinin tasarladığı Voyager Station ilk uzay oteli ve yaşam merkezi olarak tarihe geçecek. 400 kişinin ağırlanacağı bu uzay otelde bir cuise gemisindeki gibi tüm imkanlar var ve buna ek olarak da dünyaca ünlü sanatçıların sahne alacağı belirtiliyor. Bu benzersiz deneyimi de tabi ki dünyanın en zenginleri deneyimleyebilecek uzunca bir süre, zira kişi başı katılım fiyatını 20-25 Milyon Dolar olarak belirlenmiş ve ilk olarak yatırımcıları ve fona destek verenleri götürüleceği belirtiliyor. Fakat OAC için bu sadece lüx konseptinde olan ilk deneyim olacak ve elde ettikleri tecrübeler ile daha fazla insanın uzay deneyimini yaşaması için farklı fiyat ve deneyim alternatifleri sunacaklar. Muhtemelen biz de 2050 yılında yaz tatilimizi uzayda yapmak için plan yapmaya başlayabiliriz.Peki bu gelişme sizde de heyecan uyandırdığı kadar endişe yarattı mı? Uzaya gitme imkanınız olsa ilk gidenlerden olmak ister misiniz?


51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page