top of page
  • Fatih Yıldırım

İş Hayatında Zihin Oyunları: STOP


Timothy Gallwey Harvard’ta okumuş, gençken başladığı tenis daha sonra profesyonel kariyeri haline gelmiş, ulusal seviyede dereceleri olan bir oyuncu, sonra da koç (antrenör) olarak çalışmış. 1970'te yazdığı The Inner Game of Tennis kitabı ile tenis sporu ve sporcusu üzerine yaptığı çıkarımlar kişisel gelişim alanında önemli bir başyapıt olarak anlatıldı. Daha sonra yazdığı 'The Inner Game of Work' kitabıyla da tenis tecrübeleri ve iş hayatı tecrübelerini birleştirerek hepimizin dersler çıkaracağı bir başka başyapıt sundu. Bu kitabın da öğretilerinden birisi olan STOP yaklaşımı bu dönemde karşılaştığımız sıradanlaşmış hayat ve iş hayatı problemlerine 4 aşamalı çözüm getiriyor;


STOP yaklaşımı

  • Step back — Bir Adım geri çekil: İlgilendiğiniz şeyle, onun yarattığı duygu ve düşünceyle aranıza mesafe koyun. Rahat ve özgür şekilde düşünebileceğiniz bir yere gidin. Bu size o konunun sizi esir etmediğini, kontrolün sizde olduğunu, durup, objektif olarak düşünebileceğinizi gösterecek.

  • Think- Düşün: Şimdi sıra duygulardan ve genel düşüncelerden uzaklaşıp bağımsız şekilde düşünmekte. Bir düşünce ortamınız olsun, bir müzik, yürüyüş, bir sandalye fiziksel şekilde bir düşünce ortamı oluşturup konu üzerine düşünün.

  • Organise your thoughts — Düşüncelerini organize et: Doğamız gereği düşünceler beynimizde organize şekilde çıkmaz. Olayı tüm yönleriyle düşündükten sonra düşüncelerinizi toplarlamanız, önceliklendirmeniz ve tutarlı hale getirmeniz gerekir. Ben bunun için genelde bir beyaz kağıt yada bir tahta kullanıyorum ve düşünceleri birbirine uyumlu şekilde bir araya getirip aksiyon planı çıkarıyorum.

  • Proceed- Devam et: Bir kere planınız netleştiyse artık düşün dünyasında kalamazsınız artık aksiyona geçme zamanı!

Özel veya iş hayatındaki en büyük zorluk, oradan oraya koşturuyorken nerede olduğunuz, nereye gittiğiniz ve neden gittiğimiz ile ilgili farkındalığımızı kaybetmemektir. Bunun için de arada bir durup durum gözden geçirmesi yapmak gerekir.


Unutmayın; durup dinlenmek de yolculuğun bir parçası!


Kitabı sipariş ve detaylıca bilgi edinmek49 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page