top of page
  • Fatih Yıldırım

Kendi Hayatının CEO'su ol! 2021'e hazırlık

Çoğumuz üniversiteyi bitirerek iş hayatına atıldığımızda şirketlerin planları doğrultusunda saatlerimizi verip karşılığında para kazanıyoruz. Bu sistemin içerisine girdikten sonra da zamanımızın karşılığında daha fazla para kazanmak için daha fazla çalışıyoruz. O kadar çok çalışıyoruz ki bazen kendimizi unutuyoruz ya da bize bizi unutturuyorlar. Peki şirkette zamanı en çok para eden kişi olan CEO pozisyonuna yükselmek için yapmamız gerekenleri gözden geçirip bunları basit bir şekilde hayatımıza uyarlasak ve kendi hayatımızın yönetimini ele alsak nasıl olur?


Şirketlerin 3 aylık, 1 yıllık, 5 yıllık planları olur ve planlar doğrultusunda stratejileri geliştirirler. Haftalık, aylık ve yıllık toplantılarla da planlar konusundaki gelişmeleri takip ederek gerekirse tekrardan planları revize ederler. Sizin de bir iş tecrübeniz olduysa bu süreçleri muhtemelen yaşadınız. Peki bu zamana kadar hayatınız için 3 aylık, 1 yıllık ve 5 yıllık bir plan hazırlayıp bunları haftalık, aylık ve yıllık olarak takip ettiniz mi? Muhtemelen 'hayır' cevabınızın nedeni bunun nasıl yapılacağını bilmemeniz olabilir. Daha önce de paylaştığım 'Hayatımızdaki Belirsizlikleri Nasıl Çözeriz' yazısında belirsiz dönemlerde karar vermek için dikkat etmemiz gerekenleri ve Doğru Hedefe Doğru yazısında da planlama için önerilerimi yazmıştım. Bu yazıda da yeni bir bakış açısı ile durumu ele alıyor olsak da önceki yazıların ışığında planlamalar yapmanızı tavsiye ederim.


2021 yılında kendi hayatınızın CEO'su olmak ve hayatınızı iyi yönetmek istiyorsanız yapmanız gerekenler ise bir şirkette CEO olmaktan çok daha kolay üstelik size çok daha fazla şey kazandıracak.


Önce Analiz Edin, Sonra Hayal!

2020 yılınızı ve hatta mümkünse 2019 yılınızı analiz edin. Bunu yaparken de odaklanmak istediğiniz konuları belirleyerek onların analizlerini yapmanız yeterli olacaktır. Burada sizden beklediğim analizler şirketlerdeki gibi grafik eğrileri vs değil, somut olarak sayılarla kendi limitlerinizi bilmeniz. Kendimden örnek vermek gerekirse; Finans konusundaki analizlerime göre 2020 yılında harcadığım para 2019 yılından daha az fakat kazandığım para ise daha fazla. Bu analiz ile 2021 yılında benim kaç para kazanacağımı aşağı yukarı tahmin edebilirim. Bu tahminle de 2021 yılında neleri yapıp neleri yapamayacağımı hedefleyebilirim. Siz de kendinizi analiz ettikçe ve kendinizin farkına vardıkça bu yıldan ne istediğinizi ve neleri yapabileceğinizi bilirsiniz.


Benim bu yılki alışkanlıklarım ve hedeflerimi örnek olarak ana başlıklarda toparlarsak;

Kişisel Gelişim (Yılda en az 30 kitap bitirmek (kitap listesi de oluşturuyorum), blog sayfamda haftalık olarak yeni içerikler paylaşmak, satış ve yöneticilik tecrübelerini geliştirmek...)

Finansal Durum (Aylık X, Yıllık Y TL kazanmak, aylık XYZ TL biriktirmek, zararlı şeylere para harcamayı kesmek...)

Aile Hayatı (Karadeniz turu yapmak, evi restore etmek...)

Şirketlerim (Partymag ile dijital ödeme sistemi entegre etmek, Redesign Club Bodrum, Çeşme, İstanbul ve Tulum'da satışları başlatmak, defile yapmak....)

Sağlık (Dişçiye gitmek, haftanın 3 günü spor yapmak, her gün meditasyon yapmak...)


Örnek verdiğim başlıklar sizin nelere önem verdiğinize göre değişebilir. Kendinize 2021 yılı için bir ajanda alarak sizin için önemli olan bu hedefleri ilk sayfalarına yazın;
Her Hedefin Bir Tarihi Olmalı

Ben her yıl kendime bir motto belirlerim ve bunu da ajandamın ilk sayfasına yazarım. 2020 yılı için kendimi daha fazla keşfetmek ve daha önce yaşamadığım deneyimleri yaşamaktı. Bu yıl ise mottom 'denge' . İş, aile, aşk ve benliğim arasında dengeli davranabildiğimde hem daha huzurlu oluyorum hem de çevremdeki insanlara bu huzuru paylaşarak istediğiklerimi elde konusunda başarılı oluyorum ya da başka bir deyişle evren bana istediklerimi sunuyor. Şirketlerin de her yıl değişen mottoları ve stratejileri olabiliyor. Değişen şartlar çoğu şirketin dijital stratejiler geliştirmesini sağlarken siz de kendinize şartlar doğrultusunda bir vizyon çizmelisiniz.


Hedefler belli, motto belli geriye sadece bunları uygulaması kaldı. Fakat uygulamaya geçmeden önce de plan hazırlamamız gerekiyor basit bir şekilde;


İnşaat mühendisi olarak çalıştığım dönemde çok büyük bir hastane projesini yapıyorduk Gantt Chart metodu ile çok komplike saha operasyonları birlikte planlanabiliyordu. Bu metod ile işlerin öncelikleri ve hangi işlerin birbirleri ile bağlantılı olduğu anlaşılabiliyordu. Sanırım inşaat mühendisliğinin de bana kattığı en önemli şeylerden birisi bu oldu. Ben şirket için hazırladığım planlar kadar detaylı şeyleri henüz kendime bile hazırlayamadım ama zaten benim de o kadar karmaşık bir yaşantım da yok. Fakat plan yaparken basit bir şekilde bundan yararlanıyorum.


Hedeflerinizin olduğu listeyi ve 2021 yılının aylık takvimini bir araya getirin. Hedeflerinizi hangi aylarda gerçekleştirmek istediğinizi takvime ekleyin. Bu sayede sizin hedeflerinizi gerçekleştirmek için hangi aylarda neler yapmanız gerektiğiniz de planlamaya başlayacaksınız. Örneğin Nisan ayında bir defile planı yapıyorum. Bu defilenin yapılması için ocak ayında tasarımların bitirilerek şubat ayında üretime geçilmesi gerekmekte ve mart ayında da davetlilerin belirlenerek davetiyelerin gönderilmesi işi var. Gördüğünüz gibi nisan ayında yapacağım iş için ben şimdiden ne yapmam gerektiğini biliyorum. Diğer bir örnek de ailemle Karadeniz turu yapmak. Bunu yapmak için hedeflediğim zaman temmuz ayı fakat temmuz ayında aynı zamanda bir yat festivali planımız da var ve bu gezi için de para biriktirmem gerekecek. Bu sebeple belki temmuz ayı aile ile tatile gitmek için çok mantıklı olmayabilir. Siz de tüm hedeflerinizi takvim üzerine yazarak planlamaya başladığınızda fark edeceksiniz ki bazı şeyleri bu sene yapmaya çalışmak sizi asıl hedeflerinizden uzaklaştıracak ve onları bu yılki planlardan çıkaracaksınız, önemli hedeflerinizi birer plan haline getirip aylık olarak gerçekleştirmeniz gereken işleri yapacaksınız. Aşağıda paylaştığım takvim de planlama için ideal templete olarak düşünüyorum.Çok klişe bir laf var: Hayat siz plan yaparken başınıza gelenlerdir diye. Evet son derece katılıyorum ama hayat plansız yaşayacak kadar da boş değildir. Bizim yaptığımız planlar aslında kendimizi keşfetme ve isteklerimizi gerçekleştirmek için çizdiğimiz bir yol haritası. Bu yolda başımıza gelenlerle zaten planlarımızı ve beklentilerimizi de revize ediyor olacağız. Özellikle belirsizliklerin fazla olduğu bu dönemde yıllık planlar yapmak çok riskli olduğundan 1, 3,6 aylık kısa dönemli planlar yapmanızı öneriyorum. Dilerseniz hazırladığınız hedef listesi ve planlarınızı da benimle fatih@partymag.org mail adresime paylaşabilirsiniz. Seve seve geri bildirimler ile yardımcı olacağım.


79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page