top of page
  • Fatih Yıldırım

Metaverse Dünyasını Daha İyi Anlamanızı Sağlayacak FilmlerSon zamanların popüler konularından birisi olan Metaverse aslında ilk kez Neal Stephenson tarafından 1992’de yayımlanan “Snow Crash” adlı romanda kullanılmıştı. Ernest Cline'ın sonradan Steven Spielberg tarafından filme de çekilen ''Ready Player One'' adlı romanında “Vaha” olarak yeniden tanımlanmıştı. Fakat geçtiğimiz haftalarda Facebook kurucusu Marc Zuckerberg tarafından şirketin adının Meta olarak değiştirileceğinin açıklamasıyla birlikte herkes bilim - kurgu filmlerinde izlediği hayata çok daha yaklaştığını düşünmeye başladı.
Universe olarak olarak tanımladığımız bu gerçek evrenin ötesinde bir evren tanımı Meta-Verse. Aslında bu metaverse süreci oyunlarla hayatımıza girmişti çok daha öncesinde. Geçen sene Travis Scott ile ilk Metaverse konseri dünyanın en büyük oyun şirketi Fortnite 'ın yarattığı sanal bir alanda milyonlarca kişinin katılımıyla gerçekleşmişti. Evinde oturan milyonlarca kişi yapay bir sanal evrende bir konser için buluştu!!


Bu öte dünya ile ilgili bir çok şey yazılabilir, konuşulabilir. Fakat ben bu yazıda bunlara girmek yerine film önerilerimi paylaşarak konu hakkında kendi yorumlamalarınızı, gelecekte metaverse içerisinde yaşamanın size nasıl hissettireceğini düşünmenizi rica ediyorum;


TRON: İlk dönem örnekleri arasında 1982 yılında çekilen Tron idi. Sam Flynn, Kevin Flynn’in 27 yaşındaki teknoloji meraklısı oğlu, babasının ortadan kayboluşunu araştırması ve kendini babasının 25 yıldır yaşadığı Tron’un dijital dünyasında bulmasını konu alan film oldukça ilgi görmüştü


TOTAL RECALL: 1990'da Paul Verhoeven tarafından çekilen Total Recall, 2084 yılında geçen bi kurgu-bilim filmi olarak kurgulandı. Dönemin popüler oyuncuları Arnold Schwarzenegger'in ve Sharon Stone'un rol aldığı film, Philip K. .Dick'in "we can remember it for you wholesale" hikayesinden esinlenerek çekildi.


Virtuocity, 1995 yılında yapıldı. Ünlü oyuncu Denzel Washington'un başrolünde olduğu film, birden fazla seri katilin kişilikleri kullanılarak oluşturulan bir sanal gerçeklik simülasyonunda geçiyor. Oradan kaçıp gerçek dünyaya dönen seri katili etkisiz hale getirmek isteyen eski bir polisin hikayesi anlatılıyor.


Ready Player One: Metaverse fikrinin en son ve aynı zamanda en iyi işlenmiş örneklerinden biri. 2018 yılında vizyona giren bu filmde insanlar, taktıkları bir sanal gerçeklik gözlüğü yardımıyla, aynı gerçek dünyadaki gibi Oasis isimli bir dünyanın içerisine giriyor, orada zaman geçirerek birtakım maceraların içerisine atılıyorlar.


Thron: Legacy, Free Guy, Wreck It Ralph, #Horror, Gamer da Metaverse konusunda ilham olacak diğer filmlerden.


Fakat bu konuda Matrix en özel yere sahip. Yayınlandığı zaman da hem geleceğe ışık tutması açısından hem de felsefik - psikolojik olarak bir çok önemli detay barındıran Matrix'i teknolojik gelişmelerin ışığında tekrar izleyerek yorumlamanızı öneriyorum.


İnsanların büyük bir çoğunluğun tıpkı Matrix’te olduğu gibi bu sanal deneyimi tercih edeceği de ortada. Ancak Morpheus gibi hakikat savunucularının Metaverse’ün hackerları olacağını da tahmin etmek zor değil. Belki bir gün seçilmiş bir kişi, bir Neo çıkacak ve Metaverse’ün fişini çekmek için teknoloji şirketlerinin Ajan Smith’leri ile savaşacak kimbilir. Bu savaşta hain Cypher’ların, bilge Kahin’lerin, tutkulu Trinity’lerin olacağını düşünmek de zor değil. Yeryüzünün hızla kirlendiğini, toplumların derin bir umutsuzluk ve mutsuzluk yaşadığını, yapay zeka ve robotik teknolojilerin hızla geliştiğini, makinelerin akıllandığını ve insanların hızla aptallaştığını düşünürsek bir Matrix beklemek artık bilimkurgu fantezisi olmayacaktır. Hakikat çölleştikçe, gerçek evrenimiz (Universe) Mateverse için düşüncesizce katledilirse ve sanal olan şeyleri gerçekten daha önemli hale getirilirse Metaverse kaçınılmaz geleceğimiz olabilir. Peki siz veri ihlalleri konusunda bir çok kez ceza alan, para kazanmak için devlet seçimlerini etkileyecek bilgilerimizi paylaşmaktan çekinmeyen Facebook ve benzeri şirketlerin sunacağı Metaverse'e güvenebilecek misiniz?


Bu yeni teknolojik devrimi deneyimlemek ne kadar önemli ve heyecan verici olsa da, gerçek dünyada toprağa dokunmak ve doğanın bize sunduklarının tadını çıkarmak hepimizin önceliği olmalıdır.

59 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2 Post
bottom of page